Pořád se snažím přitáhnout přírodu trochu více k sobě, abych jí měl možnost pozorovat i když jsem doma a zrovna není možnost vypadnout někam do hor a lesů. Budek a polobudek už asi více u nás nevyvěsím, mám jich nyní pět a na velikost naší zahrady to je dostatečné. Další možností jsou krmítka, ale na to se zaměřuji hlavně v zimě, i když jsem názoru, že přikrmovat i přes léto není na škodu. Ale začíná nám za chvíli léto a další z možností jak přilákat zajímavé druhy na naše zahrady jsou úly (příbytky) pro samotářské včely a vosy.
Trocha teorie
Na světě existuje tisíce druhů samotářských vos a včel a velké množství žije také v oblasti našeho pásma. Jsou veliké od několika málo mm a některé druhy můžou dosáhnout i velikosti čmeláka. Mají také zajímavá jména, která často naznačují jejich způsob života. Tak například vosy kutilky, včely drvodělky, čalounice, pískorypky, ploskočelky, chluponošky, maltářky, ruděnky, pilorožky, ploskočelky, maltářky, atd.. Většina samotářských včel i vos funguje tak, že do nějaké jimi vytvořené či nalezené chodbičky, dírky či dutiny nanosí potravu, kterou může tvořit u včel třeba pyl u vos pak drobný hmyz. K potravě pak nakladou vajíčko či vajíčka a chodbičku uzavřou některé druhy vos třeba jílem nebo například včely čalounice kouskem listu. Z vajíček se po čase vylíhnou larvy, které se živí připravenou potravou. Larva se po určitém čase zakuklí a opět po určitém období se z kukly vylíhne nová včelka či vosa. Ta se prokouše přes „zazděný“ otvor ven a vše se opakuje. Takový cyklus může trvat cca rok, ale vývoj může být i delší a noví jedinci se vylíhnou třeba až ob rok.
Nebudu se dále hrabat v teorii. Pod článkem jsou odkazy na další zdroje kde se o těchto zajímavých tvorech můžete dočíst další užitečné informace.
Jak tedy udělat takový „panelák“ pro samotářské vosy a včely?
Udělat takový úl/domeček/vosín není nikterak složité. Stačí kus nejlépe nějakého tvrdého dřeva, třeba hranol z buku a vyvrtat do něj díry na hloubku vrtáku. Já jsem použil bukový hranolek od kamaráda z nějaké palety. Navrtali jsme do něj necelou stovku děr o průměru cca 5 a 6mm a to na hloubku vrtáku. Dřevo jsem nijak dál neupravoval a zavěsil na slunnou stranu pod malou stříšku a každou chvílí kontroloval jestli se už objevili nějací návštěvníci. Trvalo to přesně dva dny a uviděl jsem první „zabetonovaný“ otvor. Donesl jsem si židličku a čekal jestli uvidím nějakou včelku nebo vosu. Během chvíle jsem uviděl malou hnědo-černou vosu jak přiletěla k jednomu otvoru a něco do něj zanesla. Byla to nějaká malá mšice nebo něco podobného. Pak hned vyletěla a za chvíli se vrátila s další kořistí. Během dalších dnů se objevily další uzavřené dírky a i vos jsem pozoroval více. Ty obsazovaly hlavně ty menší otvory do 5mm. Za pár dnů druhů přibývalo a pozoroval jsem i další druhy samotářských včel menších rozměrů, které přilétaly s pylem na chloupcích a vykládaly ho do svých děr.
Dá se říci, že do týdne byl špalík neustále obletován a když bylo slunečno dalo se neustále něco pozorovat. Některé vosy dokonce ležely v dírce na okraji (hlavně když se zatáhlo) a pozorovaly frkot kolem a to už hranol začínal vypadat opravdu jako panelák.
Jednou jsem dokonce pozoroval návštěvu parazitoidní zlatěnky, která lozila po hranolu a neustále oťukávala tykadly dřevo. Pravděpodobně šlo o zlatěnku trojskvrnnou (Chrysura trimaculata). Jednou jsem pozoroval jak přiletěla a vlezla do jednoho otvoru kde si střádala pyl jedna malá samotářská včelka. Chvíli vevnitř pobyla, vylezla ven, otočila se a zacouvala zpátky. Zřejmě nakladla včelce do dírky k jejímu pylu vajíčka a pak vyletěla ven a zmizela.
Dnes jsem si udělal další příbytek pro samotářské včely. Tentokrát jsem vzal kousek tvárnice z pórobetonu a vyvrtal do ní různé díry od 4mm do téměř 8mm. Tady by mohly zabrat včely zednice. Uvidíme. Jestli se zadaří dám vědět.
Také plánuji vybudovat ještě jeden domeček z nařezaných dutých stébel bambusu nebo něčeho podobného. Základ už mám, ještě nařezat stébla.
6/6/2011
Dnes jsem ještě rychle udělal dva domečky. Jeden byl velmi rychle. Použil jsem starý bukový špalek a do něj navrtal otvory. Druhý jednoduše udělaný z nařezaných stébel rákosu.
8/6/2011
Po vosách se také konečně více a více ukazují i samotářské včely. Dnes jsem jednu pozoroval jak víčkuje své dírky (průměr cca 5,5mm). Pořád je co pozorovat.
11/6/2011
Zdroje a odkazy:
Článek na Příroda.cz.
Článek na Macrophotography.cz o zlatěnkách.
Článek o samotářských včelách zednicích.
Článeček na Rozhlas.cz.
Ukázky a návody na výrobu příbytků pro samotářské včely - DOPORUČUJI!.
Hodně dobré a detailní stránky věnované samotářským včelám, ale v němčině.