20/05/2015Neděle s kolohřivcem

Kos horský patří mezi mé oblíbené obyvatele karpatské divočiny. Bohužel v minulých letech jsem na ně moc štěstí neměl a i v databázi fotek mám jen jednu fotku, kterou jsem pořídil před pár lety na Soláni. Proto když mi kamarád Pavel hlásil, že kosi horští již v plném zápalu krmí, neváhal jsem a v neděli brzy ráno vyjel na vytipovanou horskou loučku v 1000 m.n.m. Na místo jsem dorazil kolem sedmé a již z dálky jsem v nízké trávě viděl poskakovat tři tmavé fleky. Když jsem se pomalu přiblížil, zajásal jsem – byli to dva samci kosa horského a jeden drozd. Po dalším pohybu jsem je asi vyplašil a zmizeli někde v horské smrčině. Vyhlídl jsem si proto místo pod menším smrkem, jehož větve sahaly až k zemi a zamaskoval se maskovací sítí. Vykukoval jen objektiv. Doufal jsem, že se ještě vrátí a že nebudou až tak pozorní a plaší, aby je ta roura vyplašila. Přehled jsem měl vynikající, protože v této nadmořské výšce měla tráva jen pár centimetrů, kdežto dole v údolí má již přes půl metru a začíná kvést. Vše tedy bylo ideální, jen jsem trochu podcenil počasí a svetr zapomenutý v autě mě moc nehřál :(

Netrvalo to ani pět minut a kosi se vrátili. Většinou to byli samci, ale ke konci jsem zahlédl i jednu samici. Poskakovali po loučce a občas se přiblížili na rozumnou vzdálenost, abych mohl zmáčknout spoušť. I tak si myslím, že o mně věděli a jen mne opatrně tolerovali. Postupně pak mizeli v okolních bučinách a smrčinách a zase se vraceli pro další várku žížal.


Doufám, že se jim na této lokalitě daří a letos to stihnou ještě jednou otočit. A já focení s nimi třeba taky :)

 

 

 

 

 

Samička, zbarvení dohněda a půlměsíc není tak výrazný.

 

 

 

Kos horský (Turdus torquatus) je drozdovitý pták blízce příbuzný s kosem černým. Žije v horských lesích. Velikostí  i vzhledem je velmi podobný kosu černému. Od něj se samci i samice liší nápadnou bílou skvrnou tvaru půlměsíce na hrudi (u samic není výrazná), šupinovitým vzorem opeření těla a světlými lemy letek. Žlutý zobák má černou špičku. Celková početnost na českém území se odhaduje na 1500–2500 párů. V Červeném seznamu ČR je řazen mezi ohrožené druhy.

Slovensky drozd kolohrivý (kolohrivec), odtud někdy i české pojmenování kolohřivec :)

 

 

Občas se na louce objevil i drozd zpěvný.

 

 

Související články a odkazy:
Kos horský na Wikipedii.
Kos horský na Biolib.

Orchideje a kos horský.


Komentáře k článku

02/08/2015 (00:32)
Radim Lusovsky
Pěkné. Závidím. Tohoto kosa jsem ješte ani neviděl. Radim
21/05/2015 (17:23)
Jirsa | www.jirsaphoto.cz
Hoj, díky, díky !
21/05/2015 (11:58)
palko b
pěkné...


Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
WWW: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.

Informace o pozorování živočichů v CHKO Beskydy Východy a západy slunce a měsíce
Poslední komentáře:
David
15/05/2021

Ahoj. Dneska jsem měl obrovské štěstí, viděl jsem 6 mloků. Ano .... byl jsem obrazně "na lovu mloků" kvůli focení. Asi ideální je, si nejdříve o nich něco přečíst, jak žijí atd. Ano bral jsem je do ruky, ale nikam…
Jirsa
18/04/2021

Posláno. Ať se zadaří. R.
Milan
14/04/2021

Dobrý den, prosím o zaslání plánku budky pro puštíka a sovy pálené. Děkuji Milan Veselý
Jirsa
28/03/2021

Dobrá práce! Díky za sdílení. Jirsa
Karel Klewar
22/03/2021

V listopadu 2020 jsme vyvěsili naší první budku pro puštíka obecného, který nám v létě houká nad táborem. Letos v únoru budku objevil a zabydlel se :). Máme u budky fotopast, která jeho nastěhování zachytila: https://www.youtube.com/watch?v=SDAGFTFit2c