Jezevec lesní patří mezi lasicovité šelmy a u nás je největším zástupcem této skupiny. V podstatě každé malé dítě ví jak jezevec vypadá, ale jen málokdo ho viděl naživo v přírodě. A to i když je u nás poměrně rozšířený. To že uniká lidské pozornosti je hlavně proto, že žije skrytým životem a jeho aktivita je hlavně noční.
Základní údaje
Český název: jezevec lesní
Vědecký název: Meles meles
Délka: 60-80 cm
Hmotnost: do 20 kg
Potrava: žáby, hadi, ještěrky, malí savci, ptáci a jejich vajíčka, hmyz a jeho larvy, žížaly, slimáci, hlemýždi. Dále ovoce, lesní plody, houby, výhonky a hlízy rostlin, různé bobule a kořínky. Ale klidně si dá i zdechlinu. Před zimou je schopen se vykrmit až na dvojnásobek své váhy s tlustou vrstvou tukových zásob.
Dožívá se: 15-20 let
Rozmnožování: páření (u jezevce označováno jako chrujení) probíhá od jara do podzimu, zpravidla červenec – srpen s tím že mláďata se rodí díky pozastavené březosti (latentní březost) od února do dubna.
Jezevec si buduje pod zemí rozsáhlé systémy podzemních chodeb, které obývá i více jezevců najednou. Není to až tak samotářské zvíže jak se kdysi předpokládalo, ale je to společnenský živočich. Chodby jsou rozvětvené a na konci je brloh vystlaný trávou a mechem. Před vchodem pak často najdeme „jezevčí záchod“ malou vyhrabanou jamku s trusem. Tuto jamku jezevec nezahrabává. Podobné jamky lze nalézt ještě kousek od nory podél cestičky, kterou jezevec často chodí za potravou.
Jezevec lesní a Beskydy
Jak v ČR tak i v Beskydech je jezevec poměrně běžným druhem. Nevyskytuje se jen v oblasti mokřadů, nejvyšších polohách a rozsáhlejších polních kulturách. Tedy v místech méně vhodných k budování nor. Já vím v blízkém okolí Rožnova o třech pravidelně obývaných jezevčích norách a jezevce jsem tam vždy potvrdil hlavně díky instalovaným fotopastem, ale také díky pobytovým znakům jako jsou stopy a trus či chlupy zachycené na nějaké větvi u nory.
Jezevci pod dohledem fotopasti
Kousek za Rožnovem je jedna jezevčí nora, kterou už nějaký čas sleduji instalovanou fotopastí. Přes zimu jsem sledoval hlavně to jak jsou aktivní během tohoto období a nyní se snažím zjistit jak často a kdy vycházejí za světla, abych se pokusil o jejich vyfocení (a snad bych k tomuto článku doplnil i nějaké své fotky). V létě bych pak rád zjistil jestli budou nějací mladí, protože tam jsou minimálně dva jezevci a pokud je to pár byla by tu naděje.
Ukázky z natočených videí:
Další videa v tomto článku. Všechny videa byly pořízeny fotopastí KG680V.
Zdroje a odkazy:
Článek na Priroda.cz.
Jezevec lesní na Biolibu.
Jezevec lesní na Wikipedii.